Dört çocuk ıssız bir adaya düşer ve yaşam mücadelesi vermeye başlar. Adada kalabilmek için kendi aralarında iş bölümü yaparak uyum sağlarlar. Adada başka çocuklar da vardır. Çocukların katılmasıyla yönetim ihtiyacı doğmaya başlar. Sineklerin Tanrısı mücadele ve başarının öyküsüdür.

Sineklerin Tanrısı Adada Yaşayan Çocukların Mücadelesidir

Lider seçimleri kargaşaya dönüşünce liderler arasında iş bölümü yapmayı uygun görürler. Avcılık lideri Jack olmuştur. Jack aynı zamanda Katolik grubu başkanıdır. Ada çocukları içerisinde yaşları ufak olanlar vardır. Küçük çocuklara lakabı ‘domuzcuk’ olan çocuk bakmaya başlar. Sineklerin Tanrısı gerçek bir liderlik savaşı olmaya başlar.

Sineklerin Tanrısı, William Golding

Sineklerin Tanrısı, William Golding

Ada ıssız ve hayvanlarla doludur. Adadan kurtulmak tek istekleridir. Temel hedefleri ilk olarak yatacak yer bulmak ve yemek ihtiyaçlarını gidermektir. William Golding kitabında dostluğu ve düşmanlığı belirgin çizgilerle ele almıştır. Liderlik savaşında insanların başarıyı yakalamak için mücadele ettiklerini hatta en yakınlarını bile yok ettiklerini vurgular.

Lider olma mücadelesi ve deniz kabuğunu kim ele geçirirse kendini lider sanması olayın gerçek nedenidir. William Golding usta anlatımıyla dostlukların ve mücadelenin önemini vurgular. Kitabın sonunda adaya gemi yanaşır ve çocuklar için bir kurtuluştur. Kurtuluş sürecine kadar birçok çocuk ölür. Anlatımı akıcı ve kurgusu çok başarılı olan kitabı eleştirmenler beğenmiş ve okuyucu da tam not vermiştir. Kitap kişiyi kendi iç dünyasına döndürüyor. Popülaritesi yüksek bir roman ve yayınlandığından bu yana en çok okunanlar arasında yerini aldı.

Kitap: Sineklerin Tanrısı

Yazar: William Golding

 Sayfa: 262

İstanbul, 2006

ISBN :   9789754582901

Yazıdaki Yorumlar
  1. mücahit akay

    4 çocuğun adaya düşmelerini ve ada da yaşam savaşı vermelerini anlatıyor. Etkileyici bir kitap. Herkese tavsiye ederim.

  2. kevser normal

    Tüm zorluklar ve sorunlara karşı hep bir arada oldukları için bütün sorunlara beraber karşı çıkıyorlar .

  3. Hayalgücünüzün artacağı sürükleyici bir kitap.Liderlik için ellerinden gelen mücadeleyi veren tek amaçları adadan kurtulmak olan çocukların hikayesini anlatmaktadır.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*