Yazar Honore De Balzac 1883 döneminde insanların yaşadığı taşra hayatını anlatır. Para ile ilişkileri ve insanlıklarını kaybedişleri gözler önüne serilir. Cimriliğin her boyutta geçtiği bir dönemdir. Grandet Baba’nın çok büyük serveti vardır. Fransız devrimi sonucunda hile ile büyük bir mal varlığı kazanmıştır. Alın teri olmadan kazanılan büyük paralar vardır.

Eugenie Grandet, Honore De Balzac

Eugenie Grandet, Honore De Balzac

Eugenie Grandet Hayatını Anlatan Başyapıttır

Yazar anlatım tarzı ile okuyucuyu büyüler. Balzac, hayal dünyası ile gerçeği birleştirerek ortaya büyük bir eser çıkarmıştır. Hile ile kazanılan paralar var ve Eugenie Grandet bu işin gerçekliğinden bunalmıştır. Umutsuz bir aşkı düşünürken acılar içindedir. Hayatı büyük felaketlerin içine sürüklenmiştir.

Grandet Baba çevrede zenginliği ile insanları ezer. Kendi dünyasında çok tanınmıştır. Zengin olmak için insanların karakterlerinden ödün verdikleri bir dönemi anlatır. Eugenie Grandet aşkına karşılık bulamayınca kendi dünyasına çekilir. Aşk defterini kapar ve iç dünyasında kimseye yer olmaz. Üzüntülerini kendi içinde yaşayarak hapsolur. Mutlu olması için bir olanak kalmamıştır.

Yazarın birçok eseri içerisinde büyük beğeni kazanan kitaplardan biridir. Honore De Balzac iyi bir gözlem gücü ile hikâyeye farklılık katar. Olay kahramanları ile okuyucu hemen bütünleşir. Beğeni ile okuyacağınız kitabı elinizden düşüremeyeceksiniz. Zenginliğin insanları değiştirirken zarar verdiği üzerinde de durur. Yazar büyük bir aşk olayını farklı boyutta ele almıştır. Okuyucu kendinden bir şeyler bulacak ve kitabın içinde kaybolacaktır. Büyük beğeni kazanan kitap en çok satanlar listesinde yerini bulmuştur.

Yazar: Honore De Balzac

Kitap: Eugenie Grandet

İstanbul, 2003

ISBN :  9789750700897

 

 

Yazıdaki Yorumlar
  1. serdar barışçı

    Oldukça ilginç bir konu bence. Bir dönemin artık insanlık adına bir şeyler yapmamaları ve sırf para için karakterinden ödün veren aynı zamanda cimrilik konusunda da belirtilen bir konu var. Okuması keyifli ve farklı bir bakış açısı var bu kitap gibi öğretici kitapları tercih etmelisiniz her zaman bu da benim görüşüm. :))

  2. nevzat osmaniye

    Kitabın içerisinde kayboldum 😀 neredeyim belli değil orta sayfalarındayım harika gidiyor ve çok heyecanlı 😀

  3. Günümüzde herkesin içinde bir şeyler bulacağı çok güzel bir eser.İyiliklerin kaybolduğu,olayların sadece maddiyata dönüştüğü ve sırf maddi çıkarlar için insanların kişiliklerinin değiştiğini,kişiliğinden vazgeçtiğini anlatan herşeyden önce gerçek hayatla bağdaşan bir kitap.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*